تبلیغات
بازی آنلاین فروشگاه اینترنتی ماه بانو - آزمایشات دوران بارداری

فروشگاه اینترنتی ماه بانو
در سراسر کشور در خانه خرید کنید و در خانه پرداخت نمائید و از خرید اینترنتی خود لذت ببرید
« كسب درآمد از فروتل »
دوستانتان را به یك شغل پردرآمد و آسان دعوت كنید : « جزئیات »
Email:

آزمایش های دوران بارداری

آزمایش های معمول در بارداری

از مراقبت‌ های دوران بارداری، انجام آ‌زمایشهایی است که برای اطمینان از سلامت جنین باید صورت گیرد. برخی از این آزمایشها برای همه زنان لازم است اما انجام برخی از آن ها با توجه به نظر پزشک و در مواردی انجام می‌ گردد که ممکن است سلامت جنین در خطر باشد یا در بروز برخی اختلالات شک و تردید وجود داشته باشد.

این آزمایشات عبارتند از:

۱- سونوگرافی

با استفاده از سونوگرافی در هفته‌های ۵ تا ۶ بارداری می توان ضربان قلب جنین را مشاهده کرد و شنید. حتی از سونوگرافی برای  تعیین جنسیت نیز استفاده می ‌شود. البته سونوگرافی  هایی که به صورت ‌های رنگی، سه بعدی و چهار بعدی  هستند می توانند تصاویری از چهره جنین را در هفته ‌های آخر بارداری مشخص نمایند.

سونوگرافی در دوران بارداری در موارد زیر انجام می‌ گردد:

- تشخیص بارداری

- بررسی سلامت جنین و رشد آن، تکامل قلب و اعضای داخلی و کنترل ضربان قلب

- بررسی محل قرارگیری جفت

- بررسی اختلالات جنینی

- وجود ناهنجاری‌‌ های جنینی

- بررسی مقدار مایع آمینوتیک

- بررسی بارداری خارج رحمی یا سقط

- بررسی تعداد چنین(چند قلویی)

-بررسی  ابعاد جمجمه، ران و ستون فقرات برای تعیین سن بارداری

۲- آمنیوسنتز

آمنیوسنتز یعنی خارج کردن مقداری از مایع آمنیوتیک که جنین را احاطه کرده است. مایع آمنیوتیک  بدست آمده را که ۳۰ میلی ‌لیتر است به آزمایشگاه ژنتیک برای بررسی ارسال می ‌نمایند. این آزمایش حدودهفته‌های ۱۶ تا ۱۸ بارداری انجام می ‌گیرد. در این زمان رحم و جنین بزرگ می شودو به اندازه کافی مایع آمنیوتیک وجود دارد که بتوان این حجم مایع را از آن گرفت و مشکلی هم برای جنین پیش نمی آید. در آمنیوسنتز، ابتدا محل قرار گرفتن جفت و جنین به کمک سونوگرافی تعیین می ‌شود و سپس سطح شکم در ناحیه روی رحم، ضدعفونی و بی‌ حس می‌ گردد، سپس سوزن از روی دیواره شکم وارد رحم می‌ گردد و هم‌ زمان مسیر سوزن به وسیله سونوگرافی کنترل می‌ شود. با وجود تمام احتیاطات، انجام آمنیوسنتز با خطراتی همراه می باشداز جمله صدمه دیدن جفت و جنین و عفونت که از عوارض جانبی آمنیوسنتز هستند. در خانم‌ هایی که گروه خونی منفی دارند پس از آمنیوسنتز، رگام تزریق می ‌گردد.

با تجزیه مایع آمنیوتیک به دست آمده می ‌توان بیماری‌ های کروموزومی از جمله سندرم داون، بیماری ‌های اسکلتی، عفونت ‌ها، بیماری‌ های دستگاه عصبی، جنسیت و… را بررسی نمود.

۳- آزمون تحمل گلوکز

در زنان باردار آزمایش تحمل گلوکز برای  تشخیص دیابت بارداری انجام می ‌شود. در این آزمایش ابتدا به هنگام ناشتا بودن به مدت ۸ تا ۱۴ ساعت نمونه خون برای کنترل قند گرفته می ‌شود، سپس به بیمار ۵۰ گرم گلوکز یا قند خالص می ‌دهند و پس از آن مجددا نمونه‌ گیری انجام می‌ شود. این روش به صورت پی در پی به فاصله هر یک ساعت انجام می شود تا زنان بارداری که در معرض خطر  دیابت بارداری هستند ، مشخص شوند. این آزمایش  برای زنان باردار در معرض خطر یعنی زنان دارای سابقه مرده ‌زایی، حداقل ۲ بار سقط خود به خودی، تولد نوزاد با وزن زیاد، سابقه دیابت در افراد درجه اول و مبتلا به چاقی بسیار ضروری می باشدو در هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری، انجام‌ می گیرد.

بعد از مشخص شدن دیابت بارداری توصیه‌ های لازم به خانم باردار انجام می‌ شود. این توصیه ‌ها شامل رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی با نظر پزشک می باشد.

۴- آزمون آلفا فیتوپروتئین

این آزمایش برای تشخیص نقایص لوله ‌های عصبی نظیر اسپاینا بیفیدا و آنانسفالی(عدم تشکیل جمجمه و مغز) انجام می ‌گردد. این آزمایش حتی می ‌تواند خطر سندرم داون را مشخص نماید. انجام این آزمایش برای همه خانم‌های بالاتر از ۳۰ سال که تصمیم به بارداری دارند، ضروری می باشد. عمده ‌ترین دلایل انجام این آزمایش عبارتند از غربالگری برای اختلالات ژنتیکی خاص یا ناهنجاری جنسیتی. در این آزمون یک نمونه‌ خونی از مادر گرفته می ‌شود و معمولا باید در هفته ۱۵ تا ۱۷ بارداری انجام گردد. تاریخ دقیق در انجام این آزمون بسیار مهم است. نتیجه آزمون معمولا با درصد بیان می‌ شود. مثلا خطر نقص لوله های عصبی ۱ در ۵۰۰ است. این آزمایش به خودی خود خطری ندارد. فقط در صورت جواب مثبت و افزایش خطر لازم است مادر و جنین تحت بررسی ‌های بیشتر نظیر سونوگرافی و آمنیوسنتز قرار بگیرند.

۵- آزمون پروفایل بیوفیزیکال

آزمایش بیوفیزیکال در اواخر بارداری انجام می‌ گیرد. در این آزموایش سلامت کلی جنین و حرکات او مورد بررسی قرار می ‌گیرد. در برخی موارد برای رعایت احتیاط پس از مشکلاتی در بارداری قبلی یا وجود عوامل خطر نظیر از دست رفتن بارداری‌ های قبلی در نیمه دوم بارداری یا وجود فشار خون بالا، دیابت، عدم رشد جنین در داخل رحم، انجام می ‌گیرد. این آزمایش معمولا در مطب پزشک انجام می ‌گیرد. از عمد ه‌ترین قسمت‌ های این آزمایش ، استفاده از سونوگرافی است که در طی آن تکنسین به دنبال حرکات بازو و پاها، حرکات بدن، حرکات تنفسی جنین است  و مایع آمنیوتیک را اندازه‌ گیری می‌ کند.

۶- آزمون بدون استرس

این آزمایش در هفته‌های ۳۸ تا ۴۲  بارداری انجام می گیرد. این آزمایش در شروع سه ماهه سوم نیز ممکن است انجام گیرد. در این آزمایش، جنین در ۵ مورد باید نمره کسب کند. به هر کدام از موارد زیر نمره صفر(غیرطبیعی) یا نمره ۲ (طبیعی) داده می ‌شود.

- تون عضلانی

- حرکات جنینی

- حرکات تنفسی

- میزان مایع آمنیوتیک

- ضربان قلب

نمره پایین تر از ۶ نگران کننده می باشد و ممکن است زایمان  سزارین و یا  القای زایمان طبیعی لازم گردد، نمره ۶ حد مرز است و آزمون باید تا زمان تولد، هر روز تکرار گردد.

۷- آزمون ویلوس کوریونی

این آزمایش برای شناسایی اختلالات کروموزومی انجام می ‌گیرد. برای انجام آن توسط یک سوزن از راه واژن یا شکم، نمونه‌ هایی از پرز‌های کوریونی جمع‌ آوری می ‌گردد. این آزمون تحت سونوگرافی انجام می ‌گیردتا به جفت یا جنین آسیب نرسد. زمان انجام این آزمون معمولا در هفته ۸ بارداری می باشد. از عوارض خطر این آزمون، سقط جنین می باشد. از جمله عوارض دیگر، بروز ناهنجاری ‌ها است.


منبع :http://download.novintabligh.com

طبقه بندی: زناشوئی و بارداری،
برچسب ها: آزمایشهای دوران بارداری، بارداری، حاملگی، ناراحتی های دوران بارداری،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 اسفند 1388 توسط حامد
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک


قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ